DNB
DNB beelden

Hoe beleggen we uw pensioen in de nieuwe regeling

Hoe gaat beleggen in de nieuwe pensioenregeling in zijn werk? 

De sociale partners hebben gekozen voor de 'solidaire premieregeling'. Deze regeling heeft 2 belangrijke kenmerken:

  1. We beleggen het geld voor de pensioenen als één geheel. Daarbij houden we rekening met verschillende leeftijdsgroepen. Ook verdelen we de rendementen zo dat de pensioenen van de ouderen zo 'stabiel' mogelijk zijn. Wie ouder wordt, laten we stapsgewijs minder beleggingsrisico lopen. Daardoor gaat het persoonlijk kapitaal voor pensioen vanaf 50-jarige leeftijd minder schommelen en ontstaat steeds meer duidelijkheid over de hoogte van het verwachte pensioen.
  2. Vanuit het behaalde rendement gaat een deel naar een reserve (). Deze vullen we tot een bepaald maximum. Deze reserve gebruiken we om pensioenen die we uitbetalen aan te vullen als de financiële markten tegenzitten. Er is, net als in de oude regeling, geen garantie dat de pensioenen nooit omlaaggaan. Ons fonds kan de solidariteitsreserve gebruiken om te voorkomen dat de pensioenen van de gepensioneerden en de degenen die een arbeidsongeschiktheidspensioen of nabestaandenpensioen ontvangen in een jaar omlaaggaan. Komt de reserve boven het maximum uit? Dan verdelen we het overschot over alle deelnemers.

Waar beleggen we in? 

Hoe wij beleggen, staat omschreven in ons beleggingsbeleid. Ons fonds streeft ernaar om op lange termijn een goed pensioen voor u te regelen.

Kan ik zelf kiezen of ik veel of weinig risico wil nemen met de beleggingen? 

Nee. De nieuwe regeling is een solidaire premieregeling. We beleggen het geld voor de pensioenen als één geheel. Daarbij houden we rekening met verschillende leeftijdsgroepen. We . Die berekening baseren we op het kapitaal dat u heeft opgebouwd en op het kapitaal dat u naar verwachting nog gaat opbouwen. Als u jong bent, kan de inschatting van uw pensioen (flink) schommelen. Bent u ouder? Dan kiezen we voor beleggingen met minder risico. We bouwen het risico geleidelijk af. Daardoor schommelt uw verwachte pensioen steeds minder. Dus hoe ouder u wordt, hoe preciezer de inschatting van uw pensioen.

We hebben in 2022 een onderzoek uitgevoerd onder iedereen die bij ons fonds pensioen opbouwt of ontvangt. Daarin vroegen we naar hun voorkeuren rondom beleggen en risicobereidheid. De resultaten laten zien dat het huidige beleid goed aansluit bij de (beleggings)voorkeuren van iedereen met pensioen bij ons fonds. Dit onderzoek wordt in 2027 opnieuw gedaan.

Werken slechte resultaten van het fonds even hard door bij een lage pensioenuitkering als bij een hoge pensioenuitkering? 

De resultaten werken bij alle pensioenen procentueel gezien even hard door. Bijvoorbeeld: een verhoging van 5% is €25 bij een pensioen van €500 en €50 bij een pensioen van €1.000.

We spreiden mee- en tegenvallers in het overrendement over 3 jaar. Zo zorgen we voor stabielere pensioenuitkeringen. Hoe werkt dat spreiden van meevallers en tegenvallers? Al het overrendement (zowel positief als negatief) voegen we elk jaar toe aan ‘de lat’ (het spreidingsvermogen). 
Voor uw pensioen betekent dit dat we:

  • Elk jaar kijken wat het overrendement is van 1 januari tot en met 31 december van het voorgaande jaar. Een derde van dat overrendement verrekenen we met de pensioenen. De nieuwe hoogte van het pensioen gaat dan in op 1 april. 
  • Ook een derde van het overrendement toevoegen dat in eerdere jaren op de lat is gezet.
  • Een negatief overrendement verrekenen met een eventueel positief saldo dat nog op de lat staat. Is er dan nog steeds een negatief overrendement waardoor de pensioenen zouden moeten dalen? Dan verwerken we een derde hiervan in de pensioenen. Maar: we zetten dan ook de solidariteitsreserve in. Zo kan in de meeste gevallen een daling van de pensioenen worden voorkomen. 

Het jaar daarop doen we hetzelfde.

Is er in de nieuwe pensioenregeling voldoende ruimte om 'groen' te beleggen?

Ja, dit blijft gelijk aan de mogelijkheden die we in de oude pensioenregeling hadden om 'groen' te beleggen.

Lees meer informatie over onze beleggingen

Service & contact
Ik heb een vraag

Ga naar het contactformulier om uw vraag te stellen.

Ik heb een klacht

Bekijk de klachtenprocedure of geef uw klacht direct door via het klachtenformulier